Menu

Leniwa Praca

"Księżyc i łzy - to nie wystarcza, by pisać wrażliwie."

Szamba betonowe i inne zbiorniki na ścieki komunalne

alexn1991

Słowo wstępu

Obecnie wiele osób decyduje się na zamieszkanie pod miastem. Każdy przecież marzy o własnych czterech ścianach. Wybudowanie domu wiąże się z wieloma etapami. Coraz większym powodzeniem cieszą się działki poza terenem miast. Warto wiedzieć, że większość gmin nie posiada instalacji kanalizacyjno-odpływowej. Dlatego każdy kto buduje dom spotyka się z problemem zbiornika na ścieki komunalne. Aktualnie na rynku istnieje kilka możliwości. Do wyboru są szamba betonowe i zbiorniki ze sztucznego tworzywa oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Wszyscy stają przed tym trudnym wyborem. W tym artykule postaramy się przybliżyć wszystkie wady i zalety poszczególnych wariantów jakie są do wyboru na rynku.

 Szamba betonowe

Zbiorniki z tworzywa sztucznego

Wykonywane są często z żywic poliestronowych i zbrojone są włóknem szklanym. Połączenie tych dwóch materiałów ma za zadanie zagwarantować szczelność zbiornika. Takie szamba są uważane za ekologiczne. Szamba plastikowe nie narażają środowiska na degradacje. Dlatego pierwszą zauważalną zaletą jest ich ekologiczność. Następną cechą charakterystyczną dla zbiorników z tworzywa sztucznego jest ich lekkość. Bez wątpienia ułatwia to transport i montaż zbiornika na działce. Niestety ta cecha wiąże się również z faktem, że szamba plastikowe nie mogą być instalowane na wszystkich działkach.

Te zbiorniki nie mogą być instalowane na terenach podmokłych czy też z wysokim stanem wód gruntowych. Niestety odznaczają się niską wytrzymałością na obciążenia. Takich zbiorników nie można montować pod podjazdem dla samochodów. Istnieją również przypadki, że takie zbiorniki pękały pod wpływem nacisku wywołanego przez szambiarkę. Ceny tych zbiorników wynoszą od około 1700 zł za 2 000 L do około 7 000 zł za 12 000 L.

 

Szamba betonowe

Bardzo popularne zbiorniki na ścieki z gospodarstwa domowego. Wykonane są najczęściej z żelbetonu wysokiej klasy B-25. Producenci szamb betonowych nieustannie udoskonalają swoje produkty. Ostatnio popularne jest dodawanie specjalnej chemii budowlanej do żelbetonu, która ma za zadanie związać pory betonu i uczynić je szczelnymi. Dodatkowo szamba betonowe pokrywane są kilkukrotnie warstwą izolacyjną izobet. Dlatego szamba betonowe są stuprocentowo szczelne, dzięki czemu są też przyjazne dla środowiska.

Szamba betonowe w odróżnieniu od szamb plastikowych są masywne i ciężkie. Dzięki czemu mogą być używane na każdym terenie. Dzięki masie osadzają się solidnie w gruncie co powoduje ich nie przemieszczanie się. Dodatkowo szamba betonowe jako jedyne można lokować pod podjazdem dla samochodów. Są one niezwykle wytrzymałe. Szamba betonowe nie kruszą się ani nie pękają. Jeśli zainwestuje się taki zbiornik od konkretnego producenta nie ma co się martwić przed dekady. Ceny zaczynają się od około 900 zł za szambo o pojemności 4 000 L do około 4 000 zł za szambo o pojemności 20 000L. Jak widać szamba betonowe są tańsze od plastikowych.

 

Ekologiczne oczyszczalnie ścieków

Ekologiczne oczyszczalnie ścieków zostały stworzone w trosce o dobro środowiska naturalnego. Jest to najnowszy produkt w tej branży. Dzięki niej przede wszystkim można się cieszyć oczyszczoną wodą, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Tą wodę można odprowadzać bezpośrednio do cieków wodnych, studni chłonnych, rowów melioracyjnych bądź też wykorzystać do podlewania ogrodu. Niestety przydomowe oczyszczalnie ścieków mają zasadniczą wadę. Przy tego typu zbiornikach trzeba koniecznie wykorzystywać w domu tylko ekologiczną chemię gospodarczą. Dzieje się tak, żeby nie zabić żywych bakterii wewnątrz zbiornika. Jeśli nie będzie używana taka specjalistyczna chemia może nawet dojść do wymarcia flory bakteryjnej. Powoduje to nawet konieczność wymiany zbiornika na nowy. Ceny wahają się od 6 000 zł do nawet 20 000 zł.

© Leniwa Praca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci